NAŠI UČITELÉ
1. Mistr Libor Rožnovják - rituální vnitřní TAO techniky
Mistr japonské terapie Shiatsu a jedinečný mistr japonských bojových umění (Kobu-jitsu, Kobudo, Hanbo-jitsu, Ji-jitsu, Judo), prezidentem Kobudo v ČR.
Libor je mistrem mnohých zapomenutých, původních rituálních taoistických a meditačních praktik včetně dovednosti kultivace vnitřní energie Ki (čínsky čchi). Nikoho tedy neudiví, že jeho jihlavská škola ROJIN-LIJANG nese označení "Škola prvků vnějších a vnitřních".
Libor je znamením Lev (Slunce konjunkce Uran ve Lvu) ročník 1959 a osobností je skutečný "Drak", což mohou potvrdit všichni kdož se s ním kdy setkali i Ti, kteří kdy těžce rozdýchávali jeho názory ostré jak břitva i styl osobitého humoru, který vůbec nikoho nešetřil.
Výuka vnitřních technik v letech 1997 - 2004 měla obrovský přínos a byla dobrým základem následných dovedností v Taiji Quan a Qi-gong.
2. Mistr Qin Ming Tang - Taiji Quan
Výuka Chen stylu Taiji Quan u mistra Qin Ming Tanga v letech 1999 - 2000. Mistr Qin Ming Tang tehdy osobně jezdil vést výuku do Plzně.
Stihl nás v Plzni naučit 74 forem Lao Jia Yi-Lu, svou žákovskou sestavu 24 forem Chen Taiji Quan, soutěžní sestavu 42 forem s mečem, několik forem Tchuej-šou a asi 2 svižné Shaolinské sestavy, z toho jedna se šavlí. Mistr Qin Ming Tang je pokračovatelem 20. generace rodinného stylu Chen Taiji Quan.
3. Buddhistický Mistr Yeshe Gyatso - Qi-gong
V letech 2000 - 2001 dva roky seminářů Qi-gong s buddhistickým mistrem Yeshe Gyatso.
4. Radek Kolář - Taiji Quan
Od roku 2002 studium Chen Taiji Quan u Radka Koláře, pokračovatele 20. generace rodiny Chen Taiji Quan a osobního žáka Grand-Mastera Zhu Tiancai.
Od roku 2002 jsme absolvovali semináře Taiji Akademie ať už v Praze nebo na víkendových seminářích Taiji Quan a Tchuej-šou v Račicích u Křivoklátu, Rynholci, na Blatech nebo u nás v Plzni, kam nás jezdí Chen Taiji Quan dále, od roku 2011, učit.
5. Mistr Zhu Tiancai - Taiji Quan
Pokračovatel 19. generace rodiny Čchen, mistr 19. generace Čchen Tchaj-ťi čchüan, jeden ze čtyř "Buddhových bojovníků" a jeden ze 13 velmistrů Tchaj-ťi čchüan na světě. K jeho osobním žákům se řadí Radek Kolář, viz výše. Mistr Zhu Tiancai několikrát navštívil i ČR, kde vedl své semináře.
6. Mistryně Natálie Jadryšniková - Qi-gong
V roce 2004 se setkávám s mistryní Qi-gong Natálií Jadryšnikovou.
Natálie pocházející z Uralu, má mongolské předky, narodila se v roce 1963 a je mistryní taoistických Qi-gongů, vnitřní taoistické meditace, alchymie a Reiki. Je dlouholetou žákyní taoistického mistra Dai Čchao. V květnu 2004 jsem pozván na její seminář, učí nás krom teorie několika souborům Qi-gong: Komplex tlačící ruce, Džan Džuan (Zhang Zhuang), Pa-tuan-ťing (8 kusů brokátu), Tchaj-ťi Qi-gong (18 forem Velkého Předělu), Liangong Shi Ba Fa, základy taoistické meditace a vnitřní alchymie.
Několik setkání a společných cvičení s Natálií bylo dalším posunem. Natálie mi pomohla objasnit několik klíčových věcí v Qi-gong, ve kterých jsem do té doby tápal. Díky svým předchozím zkušenostem s Taiji Quan a Qi-gong jsem byl v roce 2004 mistryní Natálií Jadryšnikovou pověřen samostatně vést v Plzni procvičovací semináře taoistických Qi-gongů a vnitřní alchymie pro její plzeňskou skupinu (Natálie žila v tou dobu v Bratislavě).
Dlouho jsem to však nevydržel, jednak proto, že jsem nezbedný, ale především proto, že jsem v té době již lektoroval několik skupin svých žáků Taiji Quan a obojí opravdu již nešlo časově skloubit.
Několik desítek, možná až stovku různých cviků Qi-gong, které jsem se naučil do té doby jak od Natálie tak v předchozích letech od Mistra Qi-gong Yeshe Gyatso, prostě přestávalo být únosné trénovat naráz jak pro sebe, tak pro její skupinu. Navíc jsem si ověřil, že mě skutečně více přitahuje rozvíjet se v Taiji Quan, které narozdíl od Qi-gong neprobíhá namístě, ale naopak v neustálém pohybu celého těla. Navíc je Taiji Quan druhem bojového Qi-gongu, tedy je také Qi-gongem a vlastně tedy o nic nepřicházím.
7. Učitelé Paul Renall a Epi van de Pol - Taiji Quan
Od roku 2005 jsem se dostal několikrát na velmi inspirující semináře o pokročilých principech Taiji Quan - využití gravitace, vnitřního pohybu a vytváření vnitřní síly ťin v Taiji Quan.
Byly a jsou to semináře australského učitele Paula Renalla a holandského učitele Epi van de Pola.
Oba dva tito učitelé umí skutečně velmi dobře vysvětlit a ukázat mnohé z hlubších principů Taiji, které se stávají tím více doceněné, čím déle již člověk Taiji Quan cvičí. Absolvování seminářů s Paulem či Epim mě dalo zcela nové impulsy a pohledy na dosavadní praxi. Téma pouhých několika seminářů, kterých jsem se účastnil, jsem vnitřně zpracovával několik let, než jsem pro sebe mohl vyvodit uspokojující praktické závěry, které zapadají do celkového kontextu mé cesty a toho, co a jak praktikuji a předávám dál.
V porovnání s jejich dovednostmi si pokorně uvědomuji, že jsem a jsme stále žáky, kteří se mají stále čemu učit.